Lækker sprød kålsalat med rød quinoa, edamamebønner, knasende saltede mandler og en lækker cremet avocadodressing.
En skøn og mættende salat der er super hurtig at lave og som virkelig smager helt fantastisk. Perfekt som tilbehør til grillen, i et pitabrød, i wraps eller som måltidssalat, – evt. toppet med kylling.

Spidskålssalat med avocadodressing
Ingredienser
- 1
spidskål
- 1/2 dl
rød quinoa
- 200 g
edamamebønner, optøede - vægt uden bælg
- 1 håndfuld
saltede mandler, grofthakkede
Avocadodressing
- 2
modne avocadoer
- 1 dl
creme fraiche 18%
- 1/2
citron, saften heraf
- 3 spsk
mild olivenolie
- 1/2 dl
vand
- 1/2 tsk
cayennepeber, - smag til
-
Salt og peber
Sådan gør du
Avocadodressing
- Skær avocadoerne i store tern og put den i en blender/mini hakker sammen med creme fraiche, citronsaft og olivenolie og blend til en cremet masse.
- Juster konsistensen med vand, tilsæt lidt ad gangen. Bruges f.eks. en creme fraiche med lavere fedtindhold kan den godt gøre dressingen tyndere, og derfor er det ikke sikkert at alt vandet skal bruges.
- Smag til med salt, peber og cayennepeber, og stil dressingen på køl til den skal serveres til salaten, - hæld den gerne på en sprøjteflaske. Dressingen holder sig fint et par dage på køl.
Spidskålssalat
- Kog quinoaen som anvist på pakken. Skyl dem derefter i rigeligt koldt vand, og lad dem dræne for væde i en sigte.
- Snit spidskålen helt fint og læg den i en skål sammen med de optøede edamamebønner og vend quinoaen heri.
- Anret salaten på et stort fad og top den med grofthakkede saltede mandler og avocadodressing. Server resten af avocadodressingen ved siden af.
Følg Gourministeriet på Instagram
Følg Gourministeriet på Instagram og få daglig inspiration til din madlavning.




Pingback: Pulled lamb - Opskrift på krydret langtidsstegt lammekølle
Hej :0)
Salaten ser meget lækker ud… er det finhakket bredbladet persille du også har blandet i?
Hej Elisabeth
Tusind tak:) Den smager så dejligt, – det er én af vores yndlings salater:)
Det er nemlig finthakket persille, på denne er det kruspersille:) Det er egentlig mest for pyntens skyld, – men persille smager jo altid dejligt
Rigtig god påske
De bedste hilsner
Dianna