Drivhuset og stemningen
Morgenmaden på ÄNG bookes i slots, og vi havde tid kl. 9.30. Så regn med, at oplevelsen tager cirka halvanden time, - det her er ikke en buffet, man lige smutter forbi. Man spiser i den smukke glasbygning, drivhuset, der ligger på en eng på Ästad Vingård i Tvååker i Halland, og vi fik lov at sidde i loungemøblerne, mens andre gæster sad i baren.
Der var en rolig, dejlig stemning hele vejen igennem, ligesom aftenen før, hvor vi spiste smagsmenuen samme sted. Og så er det jo ikke hvert sted, man kan sidde i en lænestol med udsigt over markerne og få kaviar til morgenmad ;)
Kaffedrink, laks og kartoffelvaffel
Første servering var en kold drik, som ved første øjekast lignede juice, - men det viste sig at være en kold kaffedrink. På kortet står den som Coffee & Lingonberry. Den krævede altså lige lidt tilvænning, men det var sjovt at prøve, og den smagte faktisk ganske godt.
Så kom der en servering med gravet laks fra Herslöv og dild i en lille sprød skal. Den sprang jeg over, fordi jeg ikke er så meget til helt rå fisk, - så Jes fik to, og det var han bestemt ikke ked af.
Og så en af vores absolutte favoritter: en kartoffelvaffel med kaviar fra Rossini og urtecreme. Nøj, den smagte lækkert, og den var samtidig utrolig smukt anrettet.
Bygsotto, tomatsorbet og dansk cider
Derefter fik vi en bygsotto, - altså en risotto- eller grødlignende servering med svampe og revet ost på toppen. Vi fik den som Gammel Knas, men på kortet står osten som Camelia fra Hagarnas mejeri. Til den kom en lille kugle tomatsorbet lavet på deres Organza-tomater, serveret i en lille lerkrukke med låg. Kombinationen var simpelthen så lækker.
Vi fik også en dansk æblecider, Rosé Marie fra Andersen Winery, lavet på Ingrid Marie-æbler og med omkring 2 % alkohol. Den smagte ekstremt godt, - og det var da lidt sjovt at få noget dansk serveret på en svensk vingård.
Croque monsieur, snaps og gubbröra
Deres take på croque monsieur var en lille toast med lækkert braiseret svinenakke fra Ragnarssons gård og en ostecreme på Gammel Knas på toppen, pyntet med lidt guld. Den smagte vanvittigt godt, - jeg kunne sagtens have spist to af dem.
Så kom en svensk, alkoholfri, hjemmelavet snaps med kommen, fennikel og dild, inspireret af traditionen med snaps til morgenmaden. Sjov og virkelig velsmagende. Til den fik vi en gubbröra, - en svensk specialitet med ansjoser fra Grebbestad, kartoffel, creme og løjrom fra Kalix i en sprød skal.
Yoghurt, tomatjuice og English Breakfast
Deres yoghurt var lavet som en luftig chiffon med bær og granité ovenpå, - på kortet står der rabarber til. Vanvittig lækker, og den så også bare skøn ud.
Derefter fik vi en spicy, kold tomatjuice lavet på stedets egne tomater med chili og rabarber. Og så kom deres fortolkning af English Breakfast: en hash brown med bønner (hestebønner fra Valbo ifølge kortet) og champignon. Også virkelig godt, - men man skal altså være indstillet på, at den klassiske æg og bacon ikke er det, man får på ÄNG ;)
Den søde afslutning
Den sidste servering var bagt cheesecake (Basque cheesecake) og madeleines med lavendel, og dertil kaffe fra Slöinge rosteri. En meget gennemført afslutning på halvanden time, hvor vi bare sad og nød det.
Service
Servicen var helt eminent, ligesom aftenen før. Der var ro over det hele, de små serveringer kom i et dejligt tempo, og alt var perfekt. Der er simpelthen ikke noget at sætte en finger på.
Pris og niveau
Smagsmorgenmaden koster 1.000 SEK pr. person inklusive de alkoholfri drikke fra sommeliererne, og den serveres tirsdag til lørdag. Vores var en del af den opholdspakke, vi havde købt på vingården, så vi betalte ikke separat. Det er selvfølgelig mange penge for en morgenmad, - men det her er heller ikke en morgenmad i klassisk forstand. Det er en gourmetoplevelse på et niveau, vi aldrig tidligere har prøvet.
Det var en gourmetmorgenmad på et niveau, vi aldrig tidligere har prøvet, - uden tvivl den vildeste morgenmad vi nogensinde har fået. Vi var vildt begejstrede fra første til sidste servering, og vi kommer helt sikkert tilbage til drivhuset på Ästad Vingård. Kæmpe anbefalinger herfra til dig, der kan lide at blive overrasket allerede ved morgenbordet.
Billeder fra besøget
Vores egne billeder og videoer, taget undervejs.
Højdepunkter
- Beliggenhed
- Ästad 10, Tvååker
- Det vi fik
- Coffee & Lingonberry (kold kaffedrink), Laks fra Herslöv med dild, Kartoffelvaffel med kaviar fra Rossini og urtecreme, Bygsotto med svampe, revet ost og tomatsorbet, Andersen Winery Rosé Marie æblecider, Croque monsieur med svinenakke fra Ragnarssons gård og Gammel Knas, Alkoholfri snaps med kommen, fennikel og dild, Gubbröra med ansjoser fra Grebbestad og løjrom fra Kalix, Yoghurt som chiffon med bær og granité, Spicy kold tomatjuice (Organza & Dolce tomat, chili, rabarber), English Breakfast: hash brown med hestebønner fra Valbo og champignon, Basque cheesecake og madeleines med lavendel
- Highlights
- Klassisk morgenmad fortolket som små Michelin-serveringer, - vi har aldrig prøvet noget lignende, Kartoffelvaflen med kaviar og croque monsieur med svinenakke var helt i top, Eminent service og en rolig, dejlig stemning i det smukke drivhus, De alkoholfri drikke er med i prisen og passer flot til serveringerne
- Pris og værdi
- 1.000 SEK pr. person inkl. alkoholfri drikke (var en del af vores opholdspakke) · værdi for pengene 5,0 af 5
- Stemning og service
- Stemning 5,0 · service 5,0 af 5