Køb alle tre kogebøger som sætKogebogssæt — spar 210 kr · signeret eller usigneret — spar 210 krBestil her
Sort menukort fra Slaktaren opslået på bord med drinks og snacks
Restaurant · Lomma

Slaktaren i Lomma, slagteren der stadig er byens bedste spisested

Slaktaren i Lomma, hold op hvor er vi glade for det sted. Vi har været der før, og efter vores genbesøg i sommer er det stadig helt ubestridt vores favorit i byen. Søde og dygtige mennesker, fremragende kød og en skøn terrasse på torvet, det er altså svært at ønske sig meget mere af en sommeraften.

Besøgt 1. august 2026 3.031 SEK for hele selskabet inkl. en flaske Sancerre, snacks, tre kødretter, dessert, børneis og to drinks
Gourministeriets bedømmelse 4,9 / 5
Maden 5,0
Service 5,0
Stemning 4,5
Værdi for pengene 5,0
PlusFremragende kød, og især plumaen er undervurderet · Super god betjening, varmerne blev tændt med det samme · Skøn terrasse på torvet · Meget gennemført børnemenu med børnebøf og børneis
Værd at videTorvet er hyggeligt, men på havnen havde det været magisk · Populært sted, så bordbestilling er nødvendig
1. august 2026 kl. 18.30–22.00 Middag 4,9

Stemning og sted

Slaktaren ligger på et lille torv midt i Lomma og er reelt også en slagterbutik, hvor du kan købe charcuteri og kød med hjem. Konceptet i restauranten er, at du vælger et lækkert stykke kød og selv sammensætter dit tilbehør, og derudover er der også helt almindelige retter på kortet. Setuppet minder os faktisk lidt om Mash i Danmark, bare med en slagterdisk i den ene ende af lokalet.

Vi sad udenfor på terrassen på torvet, og det er et utrolig flot sted. Nu har vi jo været her før, så vi vidste godt hvad vi gik ind til, og alligevel blev vi altså lige så begejstrede denne gang. Hvis der skal være et lille men, så er det placeringen. Torvet er hyggeligt, men havde stedet ligget nede på havnen, så havde det været magisk.

Det spiste vi

Vi startede med marinerede oliven til 75 SEK og et bræt med 65 gram charcuteri til 145 SEK, og dertil delte vi en flaske Sancerre Blanc fra Jolivet til 855 SEK. Pigerne fik Loka med citron, Cola Zero og Sprite til 39 SEK stykket, så alle var godt kørende fra start.

Så kom kødet. Vi fik entrecote på ben til 695 SEK og Iberico pluma til 365 SEK, og her må jeg altså sige det ligeud. Plumaen er undervurderet. Den var vildt lækker og aftenens klare højdepunkt blandt de tre stykker kød. Alt var stegt til perfektion, og det er jo det man kommer for hos en slagter.

Til sidst fik vi en chokoladefondant til 135 SEK, og til kaffen en Irish coffee til 159 SEK og en espresso martini til 140 SEK. Så sad vi der under varmelamperne på torvet og nød det, simpelthen så hyggeligt.

Børnemenuen

Pigerne fik børnebøffen, en oksefiletmedaljon Bern til 195 SEK, og vi bestilte ekstra pommes frites til 65 SEK, for det går der jo altid meget af. Det er en meget gennemført børnemenu, og til dessert fik de børneis til 85 SEK. Så har du børn med, så er Slaktaren altså et sted, hvor alle bliver glade.

Service

Super god betjening hele vejen igennem. Vi satte os udenfor på terrassen, og der blev med det samme tændt i varmerne, uden at vi skulle bede om det. Det er den slags små ting, der gør at man slapper af med det samme. Ærlig talt var der ikke noget, der ikke fungerede den aften.

Pris og niveau

Regningen endte på 3.031 SEK for hele selskabet med en flaske Sancerre, snacks, tre kødretter, dessert, børneis og to drinks til kaffen. Fik vi valuta for pengene? Ja, i den grad. Det er ikke billigt, men kvaliteten af kødet er så høj, at vi synes prisen er helt fair. Og ingen af os rejste os fra bordet med en følelse af at have betalt for meget.

Det fik vi
  • Marinerede oliven (Olives marinated in citrus)
  • Udvalg af charcuteri, 65 g
  • Sancerre Blanc, Jolivet (flaske)
  • Entrecote på ben
  • Iberico pluma
  • Oksefiletmedaljon Bern (børnebøf)
  • Ekstra pommes frites
  • Chokoladefondant
  • Børneis
  • Irish coffee, 6 cl
  • Espresso martini
  • Loka citron, Cola Zero og Sprite
3.031 SEK for hele selskabet inkl. en flaske Sancerre, snacks, tre kødretter, dessert, børneis og to drinks
Vores anbefaling

Slaktaren er stadig vores klare favorit i Lomma, og det er ikke tilfældigt, at vi vender tilbage. Kødet er fremragende, menneskene er søde, og terrassen på torvet er et dejligt sted at sidde en sommeraften. Vi kommer helt sikkert igen, og næste gang bliver det nok plumaen til alle voksne ved bordet. Kæmpe anbefalinger herfra.

Tip: Bestil bord i god tid, sid på terrassen hvis vejret tillader det, og gå ikke uden om Iberico plumaen.

Billeder fra besøget

Vores egne billeder, taget undervejs.

Højdepunkter

Beliggenhed
Seglaregatan 2, Lomma
Det vi fik
Marinerede oliven (Olives marinated in citrus), Udvalg af charcuteri, 65 g, Sancerre Blanc, Jolivet (flaske), Entrecote på ben, Iberico pluma, Oksefiletmedaljon Bern (børnebøf), Ekstra pommes frites, Chokoladefondant, Børneis, Irish coffee, 6 cl, Espresso martini, Loka citron, Cola Zero og Sprite
Highlights
Fremragende kød, og især plumaen er undervurderet, Super god betjening, varmerne blev tændt med det samme, Skøn terrasse på torvet, Meget gennemført børnemenu med børnebøf og børneis
Pris og værdi
3.031 SEK for hele selskabet inkl. en flaske Sancerre, snacks, tre kødretter, dessert, børneis og to drinks · værdi for pengene 5,0 af 5
Stemning og service
Stemning 4,5 · service 5,0 af 5

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *