
Cheesecake i glas med Cointreau, appelsin og chokolade er utrolig nem at lave og kræver ingen husblas, hvilket gør den til en hurtig løsning, når du vil forkæle dine gæster eller dig selv.
Denne dessert har en perfekt balance mellem sødme og friskhed. Bunden består af knuste kiks blandet med smør og et twist af appelsinskal og chokolade. Ovenpå ligger en silkeblød ostecreme smagt til med Cointreau og friskpresset appelsinsaft, som giver desserten en luksuriøs og raffineret smag.
Som en ekstra detalje laves der en lille fordybning i ostecremen, som fyldes med chokoladesauce. Når skeen sættes i desserten, flyder chokoladen ud og skaber en uimodståelig kontrast til den cremede cheesecake. Top desserten med hakket chokolade, chokoladespåner eller krystalliseret chokolade for en ekstra wow-effekt.
En af de store fordele ved denne cheesecake er, at den kan forberedes dagen før og opbevares på køl, så den er klar til servering, når du har brug for det. Det gør den til en ideel dessert til både travle hverdage og særlige anledninger. Hvis du vælger at lave din egen chokoladesauce, kan den sætte sig lidt i køleskabet – men det kan nemt undgås ved at bruge en færdiglavet sauce fra supermarkedet.
Prøv denne opskrift, og lad den blive en ny favorit på dessertbordet – en cheesecake, der overrasker og forkæler alle sanser.

Cheesecake med cointreau og chokolade – Cheesecake i glas
Klik & bedøm på stjernerne nedenfor
Video af opskriften
Ingredienser
Kiksebund
- 175 g digestive kiks
- 1 appelsin, fintrevet skal heraf
- 50 g smør
- 40 g mørk chokolade
Cointreau ostecreme
- 200 g flødeost
- 2 1/2 dl piskefløde
- 1/2 dl cointreau – måske lidt mere
- 1/4 dl appelsinsaft, friskpresset
- 50 g flormelis
- 1 1/2 tsk vaniljesukker
Derudover
- Chokoladesauce
- Chokoladespåner eller revet chokolade
- Evt. guldstøv og appelsinskal
Sådan gør du
Kiksebund
- Smelt smørret i en gryde, rør chokoladen i til den smelter og fjern den fra blusset.
- Blend kiks og appelsinskal til en fin kiksemel, rør det sammen med smør og chokolade blandingen, og fordel det i 6 serverings glas.
Cointreau ostecreme
- Hæld flødeost, fløde, cointreau, appelsinsaft, flormelis og vaniljesukker i en skål, og pisk det til cremen tykner.Smag til om du ønsker en smule mere cointreau. Jeg tilsætter gerne en smule mere, hvad der kan være i låget – så får cremen lige lidt kant.
- Hæld ostecremen på en sprøjtepose, så er den nemmere at styre, og fordel ostecremen i glassene.
Anretning
- Lav en fordybning i toppen af cremen. Jeg dypper en måleske/teske i kogende vand, og bruger denne til at lave fordybningen i cremen – så slipper den nemt.
- Fyld fordybningerne med chokoladesauce, drys med chokoladespåner og evt. lidt glimmer og fintrevet appelsinskal – og server.De kan sagtens forberedes tidligere på dagen, og opbevares på køl. Vær opmærksom på at hjemmelavet chokoladesauce kan sætte sig, så skal desserterne forberedes, vil jeg anbefale at købe en chokoladesauce og bruge denne.
Can you change language for the recipes to english please
Dear Devena
Not at the moment, but I hope that I can provide it in English in the future:)
Best regards
Dianna
Skal desserten ikke på køl så ostecremen kan sætte sig? Eller skal den kun på køl, hvis den laves dagen før?
Hej Signe
Kun hvis den laves dagen før – eller tidligere på dagen.
Desserten kan servers med det samme, da cremen er lækker fluffy og cremet med det samme 🙂
Kh Dianna
Kan man evt erstatte Cointreau med Baileys? (Eller anden likør) – eller har det noget med konsistens at gøre?
Hej Helena
Det kan du sagtehns gøre 🙂
Jeg har faktisk en opskrift med det – du finder den her:
https://gourministeriet.dk/baileys-cheesecake-i-glas-med-chokolade/
Kh Dianna
Hej
må lige spørge hvilken blender du har?
Hverken stav eller alm blender (dem jeg har) kunne klare kiksene.
har også problemer med spicy græskarsuppe
hilsen Lene
Hvor store er de glas du bruger?
Hej Henriette
Ca. 7 cm i diameter 🙂
Kh Dianna