
Enkel og lækker salami pizza med nduja og skalotteløg.
Pizza med salami kræver ganske få ingredienser, og smagen er bare super lækker.
Køb en god salami i tynde skiver, – det er vigtigt for et godt resultat. Jeg køber gerne fra det udvalg der står ved parmaskinker, serrano og lignende, – da de oftest er super gode på pizzaer.
De tynde skiver bliver let sprøde når pizzaen bages, – det smager så godt.
Top din salami pizza med skalotteløg og nduja efter temperament, mmmm.

Pizza med salami og nduja
Klik & bedøm på stjernerne nedenfor
Video af opskriften
Ingredienser
- 1 portion pizzadej – klik her
- 1 portion pizzasauce – klik her
- 150 g god salami
- 3-4 spsk nduja – den er stærk, så juster selv mængden
- 3 friske mozzarella eller +300 g revet
- 2 skalotteløg, skåret i ringe
- Frisk basilikum
Instructions
- Dræn mozzarellaerne for væde og mas så meget væde ud som muligt. Jeg krammer dem gerne i lidt køkkenrulle, – så de er helt tørre.*Oftest bruger jeg faktisk en mozzarella blok som jeg river, – de findes i 400 grams pakker i supermarkedet. Den type mozzarella er super til pizza, – da den ikke afgiver væde under bagning.
- Del dejen i 4 og rul/tryk dejen ud i tynde cirkler på ca. 30 cm i diameter.*Bruger du hænderne til at trykke pizzadejen ud, kan du med fordel hive lidt i kanterne når fyldet er kommet på, – på den måde får du det rette omfang på pizzaen.
- Smør bundene med pizzasauce, og fordel mozzarella ostene ovenpå.
- Læg skiver af salami og skalotteløg ovenpå, og top med små klatter af nduja.
- Bag pizzaerne til de er sprøde og gyldne, – i forvarmet ovn, ca. 12-15 min ved 250 grader. Hold øje, – ovne varmer forskelligt.
- Drys med friske basilikumblade inden servering.