Lækker cremet hummus lavet af gule flækærter, – smagt til med citron, spidskommen og chili.
Flækærte hummus er, udover butterbean hummus, den mest cremede hummus man kan komme i nærheden af, – fløjls blød og dejlig rund i smagen.
Jeg har krydret min som en klassisk hummus med spidskommen, tahin og chili, og den smager bare vidunderligt.
Jeg serverer den både som del af et tapas bord, som dip til forskellige kød og vegetarretter, – eller med en stor skål grøntsags sticks og rugbrøds chips.

Flækærte hummus – Hummus af gule ærter
Ingredienser
- 2 1/2 dl
gule flækærter
- 3 fed hvidløg
- 1
citron, saften heraf
- 1/2 dl
olivenolie
- 1 spsk tahin - klik her for opskrift
- 1 tsk
spidskommen
-
Chiliflager
-
Salt
Sådan gør du
- Kog flækærterne i letsaltet vand i ca. 45 min., eller som beskrevet på pakken, - de skal koges helt møre og gerne let ud. Dræn massen for evt. overskydende væde i en finmasket sigte, og stil på køl og lad dem køle helt af.
- Hæld ærterne i en minihakker eller lignende sammen med hvidløg, olivenolie, saften af 1/2 citron og spidskommen, og blend til en fin pure. Smag til med yderligere citronsaft, salt og chiliflager eller cayennepeber, og blend igen til alle krydderier er blendtet godt ind i massen.
- Sæt på køl til den skal serveres, - og lad den gerne stå på køkkenbordet 15-20 min. før den skal serveres. Jeg foretrækker at lade den trække i minimum 1 time inden servering, - på den måde får krydderier og hvidløg lov at udvikle sig i smagen.
Følg Gourministeriet på Instagram
Følg Gourministeriet på Instagram og få daglig inspiration til din madlavning.



Den skal jeg prøve.
Hej Bodil
Hvor lyder det dejligt, – håber den smager dig:)
Det er uden tvivl min favorit, – simpelthen fordi den bliver så lækker cremet og en skøn mild smag:)
Tak for din besked og rigtig dejlig dag:)
Kh Dianna