Smørrebrød med sprød secreto og cremede svampe – lækreste frokostret.
Smørrebrød med sprød secreto, cremede svampe og bacon – et fuldstændig fantastisk stykke smørrebrød med masser af smag, saft og kraft. Sprødt og saftigt svinekød, bløde svampe i cremet sauce, groft rugbrød og sprødstegt bacon på toppen. Altså… det her er uden tvivl et af de lækreste stykker smørrebrød, jeg længe har fået.
Opskriften er faktisk et stykke smørrebrød som Jen lavede, da vi var på sommerferie på Fanø. Og nogle gange opstår de bedste opskrifter altså bare sådan – uden de store planer. Kombinationen fungerede simpelthen så godt, at den selvfølgelig skal deles med jer.
Secreto er et fantastisk stykke svinekød med masser af fedtmarmorering og dermed også masser af smag. Når kødet rammer en godt varm pande, smelter fedtet og er med til at give den lækreste stegeskorpe, mens kødet forbliver saftigt og mørt indeni. Det er sådan en udskæring, der virkelig ikke behøver ret meget for at smage fantastisk.
Jes´ vender secretoen i en smule hvedemel og krydrer med salt og friskkværnet peber, inden det steges i smør på en godt varm pande. Melet hjælper med at give kødet en ekstra lækker, gylden og sprød overflade – og sammen med den naturlige fedtmarmorering i kødet bliver resultatet simpelthen så godt.
De cremede svampe tager udgangspunkt i en klassisk champignon à la crème. Svampene steges godt af og får selskab af lidt hvidvin og fløde, så du får en fyldig og cremet svampesauce, der passer perfekt til det sprøde kød. Bliver saucen lidt for tæt, kan du justere konsistensen med en smule fond, til den er præcis, som du ønsker den.
Og så er det ellers bare at samle hele herligheden. Et godt stykke groft rugbrød toppes med den sprødstegte secreto og masser af cremede svampe. Slut af med sprødstegt bacon og lidt grønt på toppen – f.eks. friske krydderurter, karse eller mikrogrønt.
Det er fyldigt, snasket og virkelig smagfuldt på den allerbedste måde. Den sprøde og saftige secreto sammen med de cremede svampe og den salte bacon er en kombination, der bare spiller.
Et anderledes stykke højtbelagt smørrebrød, der er perfekt til en ekstra lækker frokost, weekendbordet eller når smørrebrødet gerne må være lidt ud over det sædvanlige. Kæmpe anbefaling herfra.
Smørrebrød med sprød secreto og cremede svampe
Video af opskriften
Ingredienser
Cremede svampe
- 20 g smør
- 1 skalotteløg, finthakket
- 250 g valgfri svampe, skåret i skiver
- 1/2 dl hvidvin
- 1-1 1/2 dl fløde
- Salt og friskkværnet peber
Secreto
- 250 g secreto
- Lidt hvedemel
- Salt og friskkværnet peber
- 2-3 spsk smør, til stegning
Derudover
- 2 skiver bacon, sprødstegt
- 2 skriver groft rugbrød
- Lidt grønt
Fremgangsmåde
Cremede svampe
- Smelt smørret på en pande og steg løgene klare.
- Tilsæt svampene, og steg dem ved god høj varme til de smider væden.
- Tilsæt hvidvinen og lad den koge hurtigt ind, og hæld derefter fløden over. Lad saucen koge ind til den sætter sig om svampene og smag til med alt og friskkværnet peber.
Secreto
- Krydr kødet med salt og friskkværnet peber og vend det let i en smule hvedemel.
- Smelt en god klat smør på en pande, og steg den ved god høj varme i 2-3 minutter på hver side – alt efter tykkelse. Lad det trække 5-8 minutter på et skærebræt.*Imens kan du stege baconen sprød.
Anretning
- Skær kødet i skiver og fordel det på 2 skiver groft rugbrød.
- Top med de cremede svampe, sprød bacon og en smule grønt. Krydr med friskkværnet peber og server straks.