Marinade med soltørrede tomater, urter og parmesan
Opskrift på dne lækreste marinade med soltørrede tomater, - perfekt til salater, på pizzaen, i pastaretter mv.

Yndlings marinade, – masser af smag af soltørrede tomater, hvidløg, parmesan, basilikum og persille. En marinade jeg bruger til alverdens retter, – pasta, salater, på pizza osv.
Marinaden røres sammen på små 5 minutter, – lad den gerne trække i 1/2-1 time derefter, bare på køkkenbordet.
Alt efter om marinaden skal serveres til pasta, fisk, kylling osv., – kan du smage den til med f.eks. chiliflager og friskpresset citron.
En virkelig alsidig marinade der tager sig godt ud i alverdens retter.

Marinade med soltørrede tomater, urter og parmesan
Opskrift på dne lækreste marinade med soltørrede tomater, – perfekt til salater, på pizzaen, i pastaretter mv.
Klik & bedøm på stjernerne nedenfor
Ændre antalpersoner
Gourministeriets kogebøger – Spar op til 125 kr.Hurtig levering og gratis signering hvis du ønsker det 🙂 Bestil her
Video af opskriften
Ingredienser
- 1 dl olivenolie – eller brug gerne olien fra de soltørrede tomater
- 100 g soltørrede tomater – drænet vægt
- 80 g parmesan, knust eller fintrevet
- 3 fed hvidløg, revet eller presset
- 1 håndfuld bredbladet persille, grofthakket
- 1 håndfuld frisk basilikumblade, hakket
- Salt og peber
- Evt. chiliflager
Gourministeriet Premium
Med Gourministeriets app får du en reklamefri oplevelse på både web og app, adgang til kalorier og energifordeling på 400+ opskrifter (opdateres løbende), mulighed for at gemme dine favoritter samt notifikationer når nye retter lander. Læs mere herSådan gør du
- Skær de soltørrede tomater i strimler.
- Bland alle ingredienserne til marinaden og smag til med salt og peber.
- Lad gerne marinaden trække 1/2-1 times tid på køkkenbordet.
- Tilsæt evt. chililager efter eget ønske, – og skal marinaden bruges til et stykke fisk eller kylling gør saften af 1/2 citron sig fantastik i marinaden.
Næringsindhold (pr. servering)
Næringsindholdet er autogenereret og vejledende. Det er angivet per servering. Der tages forbehold for fejl og variationer.

Hej Dianna,
Tak for altid så lækre og spændende retter
Denne her marinade lyder simpelthen så lækker , vil du også kunne bruge i bulgursalat ?
Vh Gitte
Hej Gitte
Tusind tak for din søde besked, – det er så dejligt at høre altså 🙂
Ja for søren, sagtens da, – det gør jeg også selv 🙂
Det kan være bulgur med ruccola, friske tomater og lignende, og så denne marinade 🙂
Eller bulgur med bagte grøntsager (squash, aubergine og tomater) og så vendt med denne marinade bagefter, det smager skønt 🙂
Rigtig god fornøjelse, – og rigtig dejlig dag.
Kh Dianna
Hvor længe kan den holde sig på køl?