Fantastisk lækker og cremet pasta med bacon, mascarpone og hvidvin – mild, fyldig og klar på bare 30 minutter.
Det her er sådan en pastaret, der smager af meget mere, end den kræver i køkkenet. Saucen er super cremet og lækker med en skøn syre fra hvidvinen, der giver det perfekte modspil til den fede sauce. Den minder på nogle punkter om en klassisk carbonara, men konsistensen er endnu mere cremet, og hvidvinen giver retten sin helt egen smag.
Vil du lave pastaen uden vin, kan hvidvinen sagtens erstattes med lidt grøntsagsbouillon. Smag i så fald saucen til med lidt friskpresset citron til sidst – det giver den syre, som ellers kommer fra vinen.
Pastaen er inspireret af flere af mine andre cremede pastaretter – bl.a. pasta med friske tomater og mascarpone, pasta med oksemørbrad, svampe og mascarpone og pasta med kylling i spicy cremet tomatsauce. De bygger på nogle af de samme principper og ingredienser, så er du vild med cremet pasta, er der masser af inspiration at gå videre med.
En virkelig nem pastaret til både travle hverdage og de aftener, hvor maden gerne må føles lidt ekstra lækker – uden at du skal bruge hele aftenen i køkkenet.
Cremet pasta med bacon, mascarpone og hvidvin
Video af opskriften
Ingredienser
- 500 g
pasta
- 300 g
bacon, skåret i mindre tern (eller en blanding af bacon og panchetta)
- 1
løg, finthakket
- 3 fed
hvidløg, revet eller presset
- 2 dl
hvidvin, – kan erstattes af bouillon (husk da at smage til med lidt citron)
- 200 g
mascarpone (kan erstattes af 2 1/2 dl piskefløde)
- 60 g
parmesan
-
Peber og evt. salt
-
Evt. finthakket persille til toppen
-
Olie
Fremgangsmåde
- Varme lidt olie i en gryde og steg baconen til den er gylden, – den må ikke blive hård og sprød. Er baconen meget fed, hældes det overskydende fedt fra, – lad kun en smule blive tilbage i gryden sammen med baconen.
- Tilsæt løg og hvidløg, og steg med et par minutter til løgene er klare.
- Hæld hvidvinen over og lad den koge ind i små 5 min., – og tilsæt derefter mascarpone og parmesan, og lad saucen simre i yderligere 5-8 min., – den skal ikke koge.
- Kog i mellem tiden pastaen al dente eller som ønsket. Dræn den for væde og gem et par deciliter af kogevandet.
- Smag saucen til med masser af friskkværnet peber, evt. salt og citron hvis der er brugt bouillon i stedetfor hvidvin.
- Vend pastaen i saucen og tilsæt evt. kogevand hvis der er behov for det.
- Server pastaen toppet med frisk finthakket persille.
Næringsindhold
Premium
Hej Dianna fantastisk ret elsker den virkelig perfekt cremet og lækker! Jeg puttede virkelig meget citron i og det smagte super lækkert! Tak for mad ❤️
Hej Line
Tusind tak for din søde besked, det er jeg virkelig glad for at høre:)
Tak for de søde ord 🙂
Kh Dianna
Hvilken boulion skal jeg bruge?
Hej Betina
Jeg bruger kylling eller grønt 🙂
Kh Dianna
Virkelig lækker og nem pasta, det er blevet min mands favorit 🙂
Hej Ida
Hvor er det bare dejligt at høre, tusind tak for de søde ord:)
Kh Dianna
Vi elsker din opskrift. Dejlig nem og lige til, og så smager den bare fantastisk.
Hej Christina
Åhhh en dejlig besked at læse – tusind tak for de søde ord:)
Kh Dianna
Endnu en helt perfekt ret
Kan man egentlig tilberede “saucen” på forhånd, altså nogle timer før?
Dbh,
Claudia
Hej Claudia
Tusind tak, så dejligt at høre 🙂
Og det kan du sagtens gøre ja 🙂
Juster blot konsistensen med pastavand når du vender pastaen i 🙂
Kh Dianna
Er blevet en fast klassiker her i huset
Hvor er det dejligt at høre – tak 🙂
Kh Dianna
Er blevet en fast klassiker her i huset
Hej Per
Hvor er det dejligt at høre – tusind tak for din besked 🙂
Kh Dianna
Denne ret vil passe perfekt til de rester af fløde og mascarpone jeg har i køleskabet. Det bliver super!
Hvor dejligt at høre Charlotte – håber det smagte jer 🙂
Kh Dianna
Hej
I Salling Aalborg kan man købe panchetta røget, lidt dyrt ja men har i først prøvet det køber i sikkert ikke alm bacon igen, smagen er mild og lækker og ikke salt som ild, som dansk bacon. Nu skal jeg i køkkenet og prøve din opskrift med mascarpone, og naturligvis friskrevet parmesan.
God dag Britta
Fantastisk lækkert, Dianna✨✨✨✨✨
5 Kæmpe Store Stjerner ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Indtilvidere har jeg ikke smagt nogle af dine opskrifter, som ikke var sindsyge lækre!!
Undskyld jeg først bedømmer nu, alle dine retter skal bedømmes med de højeste stjerner! ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Tusinde Tak for dig og alle dine lækre opskrifter!!✨❤️✨
Hej Tina
Åhhh hvor er du sød altså, tusind tusind tag for de søde ord og de flotte stjerner, – de varmer helt ind i hjertet <3
Rigtig dejlig dag, og tak fordi du giver dig tid til at skrive 🙂
Kh Dianna
Jeg har søgt efter den helt rigtige spaghetti ret. Jeg har en bøtte med Mascapone, så jeg vil prøve din opskrift. Du får at vide hvad vi syntes om retten senere.
Hej Ib
Hvor lyder det bare dejligt, – så håber jeg den faldt i jeres smag 🙂
Dbh Dianna
Vii samme fam, som er så lykkelig. Hvores mor som har Morbus Cron, har i 7 år søgt efter den helt perfekte pasta carbonara. Er nu gået i selvsving… ❤️Tusind hjerteligt TAK FOR Dig
Hej Mai Britt
Ej hvor er det bare dejligt at høre, – tusind tak for dun dejlige besked 🙂
Kh Dianna
Lækker cremet pastaret, som smager fantastisk. Nem og hurtig at lave.
Hej Tine
Hvor er det dejligt du skriver det, – tusind tak:)
Kh Dianna
Smager himmelsk og giver perfekt cremet konsistens
Hej Lars
Hvor er det dejligt at høre, – tusind tak 🙂
Jeg er altså også kæmpe fan af mascarpone, det giver lige det ekstra 🙂
Rigtig glædelig jul og tak for din besked.
De bedste hilsner
Dianna
Lækker ret – men misvisende at skrive at alkoholen koges ud. Den forsvinder jo ikke helt. Hvis det simre 10-13 minutter efter det er tilsat, vil størstedelen af alkoholen være der endnu.
Lige efter opkog: Ca. 85 % af alkoholen er tilbage.
Simre i 25 minutter: Ca. 45 % af alkoholen er tilbage.
Simring i 1 time: Ca. 25 % af alkoholen er tilbage.
Simring i 2,5 timer: Ca. 5 % af alkoholen er tilbage.
Hej Katrine
Hvor gør det mig bare glad at høre – tusind tak 🙂
Og du har helt ret, opskriften er gammel – og dengang havde jeg misforstået hvordan det hænger sammen. Jeg får det rettet 🙂
Kh Dianna
Retten smager fantastisk
Hej Lise
Det er jeg simpelthen så glad for at høre, – tusind tusind tak:)
Rigtig god søndag:)
Kh Dianna
Hej Dianna……så vil jeg lave denne ret idag skal nok give respons tilbage
Hej Sus
Jeg er bare så glad for du kunne lide den, tak fordi du gav besked 🙂
Kh Dianna