Marry Me Chicken med pasta – cremet, smagfuld og fuld af kærlighed
Nogle af mine absolutte yndlingsingredienser samlet i én ret – pasta, fløde, parmesan, hvidløg og soltørrede tomater. Jeg elsker det.
Det her er sådan en ret, hvor det hele bare spiller – saftig kylling, cremet sauce og din yndlingspasta. Det kan ikke gå galt.
“Marry Me Chicken” har fået sit navn, fordi retten er så god, at den efter sigende kan udløse et frieri.
Og jeg forstår det godt – for det smager seriøst godt. En smørblød sauce med dybde og umami fra parmesan og soltørrede tomaterne, som smyger sig om pasta og kylling – en rigtig smovse ret, hvor man ikke kan lade være med at tage en bid mere.
Du kan nemt gøre retten lidt kalorielettere. Brug madlavningsfløde 4%, og du sparer ca. 200 kcal pr. portion – stadig cremet og lækker, bare lidt lettere i kroppen.
Perfekt som hverdagsforkælelse, til gæster eller en hyggelig date night derhjemme.

Marry me chicken pasta
Klik & bedøm på stjernerne nedenfor
Video af opskriften
Ingredienser
- 500 g kylling, i store tern
- 1 løg, finthakket
- 4 fed hvidløg, presset eller revet
- 140 g soltørrede tomater, i tern
- 1 1/2 dl hvidvin
- 2 1/2 dl fløde
- 75 g parmesan, fintrevet
- 400 g pasta
- 100 g frisk spinat
- 7-8 stilke frisk basilikum, bladene heraf
- Olie til stegning
- Salt og friskkværnet peber
Sådan gør du
- Varm en pande op, og steg kyllingen i lidt olie. Krydr med salt og friskkværnet peber. Kyllingen tilberedes videre i saucen, så den skal ikke gennemsteges.
- Tilsæt løg og hvidløg, og steg med, til løgene er klare.
- Tilsæt hvidvin og de soltørrede tomater, og lad det reducere en smule ved middel varme.
- Hæld fløden og parmesanen ved, og lad retten simre, til saucen tykner. Kog imens din pasta al dente.
- Vend spinat og basilikum i saucen, til spinaten falder sammen – og smag saucen til med salt og friskkværnet peber.
Næringsindhold (pr. servering)
Næringsindholdet er autogenereret og vejledende. Det er angivet per servering. Der tages forbehold for fejl og variationer. Kun for Premium medlemmer.

