Sund morgenmad – Spejlæg med avocado-tomatsalsa
Opskrift på en super sund og lækker morgenmad, - spejlæg med avocado-tomatsalsa
 Sund og vanvittig lækker morgenmad der smager helt fantastisk og som kan laves på ingen tid. 
Vi elsker æg om morgenen, og disse lækre egg pan’s er favoritterne herhjemme, de smager virkelig lækkert, og så er de altså også bare en fryd for øjet. Prøv også vores version med bolognese og avocado, – den er en sikker vinder.

Sund morgenmad – Spejlæg med avocado-tomatsalsa
Opskrift på en super sund og lækker morgenmad, – spejlæg med avocado-tomatsalsa
		
Klik & bedøm på stjernerne nedenfor
Ændre antal Personer
Gourministeriets kogebøger – Spar op til 125 kr.Hurtig levering og gratis signering hvis du ønsker det 🙂 Bestil her
      
		
		
	Video af opskriften
Ingredienser
- 2  
æg
 - 8  
små cherry eller dadeltomater
 - 1/2  
avocado
 - 1  
forårsløg
 -  1/2 fed  
hvidløg, fintrevet
 - 1 spsk  
olivenolie
 - Engod håndfuld bredbladet persille, finthakket
 -  
Salt og peber
 -  
Olie til stegning
 -  
Lidt finthakket purløg
 
Sådan gør du
- Lav dine spejlæg på en pande med en lille smule olie, gerne på en blinis pande (dem man kan købe med plads til 4 blinis) eller 2 mini pander som på billedet, på den måde får du to perfekte spejlæg med en god tykkelse. Lad æggene stege færdigt ved helt svag varme, det tager ca. 5-8 min.
 - Skær i mellemtiden tomater og avocado i små stykker, fint snit forårsløget og bland det sammen med persillen, hvidløg og 1 spsk olivenolie. Smag til med salt og peber.
 - Server ægget toppet med avocado-tomatsalsa og et drys purløg.
 
Næringsindhold (pr. servering)
Næringsindholdet er autogenereret og vejledende. Det er angivet per servering. Der tages forbehold for fejl og variationer. Kun for Premium medlemmer.


        