Ølbraiserede svinekæber - Opskrift på braiserede svinekæber

Ölbräserade fläskkinder

Smörmöra fläskkinder bräserade i öl, – med purjolök, lök och morötter.
Bräserade fläskkinder är något av det godaste kött man kan komma över. Smaken är fantastisk, – så mycket kraft och ett otroligt mört stycke kött.
Ölbräserade fläskkinder är något jag ofta lagar när hösten står för dörren, – rätten är varm, fyllig och god, – och med ett luftigt potatismos till blir det inte mycket bättre.
Fläskkinder är ett riktigt tacksamt kött att tillaga, – det kan nästan inte gå fel.
De behöver bara få puttra i en gryta i över 2 timmar, – så är du garanterad ett riktigt mört kött.
Förutom ölbräserade fläskkinder, – så älskar jag dem också tillagade à la frikassé eller med pasta och vitt vin.
De recepten hittar du via länkarna här nedan:

Recept på bräserade fläskkinder à la frikassé – klicka här.
Recept på bräserade fläskkinder med vitt vin, kantareller och pasta – klicka här.

Receptet på ölbräserade fläskkinder hittar du här nedan, – jag hoppas att du gillar det.

Ølbraiserede svinekæber - Opskrift på braiserede svinekæber
Ölbräserade fläskkinder – Recept på bräserade fläskkinder

83 Kommentarer

  1. Camilla Bryholt

    Vi lavede denne lækre ret sidste uge, har lavet retten mange gange med forskellige opskrifter men denne havde klart den bedste sauce 🙂

    Vil så lave den igen til en fødselsdag her i weekenden, men så kan jeg selvfølgelig ikke skaffe Svinekæber. Kan man lave det med nakkefilet istedet og skære dem ud i store stykker?

    Tak for altid idiotsikre og velsmagende opskrifter 🙂

    • Hej Camilla

      Hvor gør det mig bare vildt glad at høre – tusind tak for den dejlige feedback:)

      Og du kan sagtens lave det med nakkefilet – det smager hamrende godt:) Skær det ud i store stykker, lidt større end svinekæber, så det svinder mere ind – og så samme tilberedning, ca. 3 timer:)

      Nakkefilet afgiver noget mere fedt – så fjern evt. lidt fra toppen og jævn saucen med lidt maizena rørt med vand – det samler væsken og fedtet:) Jeg plejer at tage nakkefilet stykkerne op af saucen og så jævne den, så ikke jeg rører kødet i stykker:)

      Kram Dianna

  2. 5 stars
    Smager simpelthen så godt….

  3. Fint opskrift, men lige nogle bemærkninger. I opskriften står der..’Krydr med rigeligt peber og en smule salt.’
    Men måske noget mindre pebber på kødet… synes ‘saucen’ var meget stærk, med smag af pebber… volumen af væske kan med fordel også reduceres i min optik… og sidst, en kombi af rødvin og mørk øl er også godt 🙂

    • Hej Alex

      Når jeg skriver rigeligt peber er det ikke ment som at man skal overdrive, men bare sørge for at krydre det godt. Saucen skal absolut ikke blive stærk og pebret:)

      Kombi med øl og rødvin må jeg prøve en dag:)

      Kram Dianna

  4. 5 stars
    Fantastisk god.
    Jeg tilføjede en del ekstra grøntsager og forstegte champignon den sidste halve time.

  5. 5 stars
    Elsker den her og vil lave den som del af mim nytårsmenu med pommes fondant – kan man det? Hvordan vil du anbefale mig at gøre, når vi skal i byen – og medbringe hovedretten? Kan godt få tid i køkkenet derude, men ikke 3 timer. Kh Malene

    • Hej Malene

      Ej hvor lyder det lækkert 🙂
      Ej men så ville jeg egenlig bare lave hele retten færdig hjemmefra, men undlad at give grøntsagerne fuld tid – for så har de stadig bid når retten varmes op.
      Kartoflerne ville jeg brune af hjemme fra, på alle sider, lægge dem klar i et fad så du kun skal hælde bouillon over og smide dem i ovnen:)

      Det kommer til at fungere helt fantastisk 🙂

      Kram Dianna

  6. Annelise

    Kort og godt : En fantastisk lækker ret

  7. Uhh hvor lækkert
    Kan jeg sætte gryden i ovnen i stedet ? Og hvor varmt? Hvor længe?

    • Hejsa

      Det er jeg simpelthen så glad for at høre – tak fordi du skriver det 🙂
      Det kan du sagtens ja – låg på og ca. 2 1/2-3 timer ved 130 grader.
      Derefter følger du fra punkt 9 – på komfuret (derfra er det nemlig nemmest at styre på komfur) 🙂

      Kram Dianna

  8. Min mand tåler ikke alkohol. Kan jeg være sikker på at det er fordampet?
    Ellers hvad kan jeg bruge istedet?
    Vh

    • Hej Mette

      Så vidt jeg ved, siger man at ikke det hele fordamper – der vil altid være en smule tilbage. HEr taler vi så små mængder at små børn sagtens vil kunne spise det.
      Men kan din mand slet ikke tåle alkohol, så tør jeg ikke sige “lav du bare den”. Men køb alkoholfri øl og brug det, det kan du sagtens gøre 🙂

      Kram Dianna

  9. Jonas tønnesen

    Virkelig lækker opskrift. Smagte fremragende. Brugte en go Jacobsen Brown ale.

    Det er nyt for mig med creme fraiche i kartoffelmosen , men det fungerer rigtig godt i. Jeg smider altid et par fede hvidløg ned sammen med kartoflerne når de koger, det giver en go sødme til mosen , men man skal selv være til hvidløg

    • Hej Jonas

      Ej hvor er det fantastisk at høre – tusind tak fordi du skriver det 🙂
      Ja jeg synes creme fraiche lige tilfører lidt friskhed til mosen. God idé med hvidløgene, det vil jeg prøve – elsker hvidløg. Men moser du så de kogte hvidløg med, eller fjerner du dem inden mosen laves?

      Kram Dianna

      • Jonas tønnesen

        5 stars
        Ja det gør det nemlig . Ja jeg moser hvidløgene med kartoflerne. Bruger typisk 3-4 fede, afhængig af hvor mange kg kartofler jeg bruger

  10. Mette Korn Pedersen

    5 stars
    Hvor smager det fantastisk lækkert. Det er ikke sidste gang jeg har lavet det

  11. 5 stars
    Super god opskrift – smager virkelig godt!!

  12. Hanne Lindhardt

    Kan man bruge bagt kartoffelmos til ?

  13. 5 stars
    Fantastisk opskrift og fantastisk resultat. Glæder mig til at servere retten i morgen Dine opskrifter er skudsikre hver gang

  14. Jeg har købt din bog Gourministeriets Favoritter og fremgangsmåden i bogen er ikke helt magen til hjemmesiden, bl.a. i forhold til at tage kæberne op af gryden. Jeg er i gang med at følge anvisningerne på hjemmesiden
    Hvordan kan det være, at fremgangsmåderne er forskellige – og gør det en forskel?

    • Hej Sussie

      Det er egentlig fordi man opskrifterne ikke kan fylde helt ligeså meget i kogebogen, som på hjemmesiden – men resultatet er det sammen.
      Lige præcis i dette tilfælde er det fordi jeg ikke har fået rettet til på hjemmesiden, for der er faktisk ingen grund til at tage kæberne op – de kan fint simre med videre i gryden de ekstra små 20 minutter 🙂

      Kram Dianna

  15. Sidsel Hjortshøj

    Jeg har en Mørk juleøl, vil den blive for sød ?

    • Hej Sidsel

      Jage tror muligvis den vil blive for sød og tung ja, men nogle kan godt lide det på den måde – jeg foretrækker en lysere øl selv 🙂

      Kram Dianna

  16. Hej
    Har lige et spørgsmål til opskriften, da jeg skal lave den for første gang her i weekenden 🙂
    Der står frisk timian 5 kviste 2 gange i opskriften, er det en fejl eller skal der 10 kviste i??

    Mvh Julie

    • Hej Julie

      Ej du har ret, det er en fejl. Bare 5-6 kviste, tak fordi du skrev det:)

      Håber du kan lide opskriften:)

      Kram Dianna

  17. Hejsa! Kan denne mon laves i en Rømertopf/stegeso? Er fremgangsmåden i givet fald anderledes?

    • Hej Louise

      Det tænker jeg sagtens den kan, men har ikke prøvet – så kender desværre ikke til fremgangsmåden 🙂

      Kram Dianna

  18. Lone Lydal

    5 stars
    Det er simpelthen den bedste opskrift der findes. Vi elsker retten 5️⃣✴️✴️✴️✴️✴️

  19. 5 stars
    Mega lækkert!

  20. Michael Hylleborg Rasmussen

    5 stars
    Tusind tak … Brugte opskriften som rettesnor. Brugte porter. Helt fantastisk … Vores gæster var var næsten overstadige ⭐⭐⭐⭐⭐

    • Hej Michael

      Ej hvor gør det mig bare vildt glad at høre 🙂 Tusind tusind tak fordi du skriver det 🙂

      Kram Dianna

  21. Henrik Egholm

    5 stars
    Mega lækkert!

  22. Ann-Sofie Lindberg

    5 stars
    Fantastisk ret!

  23. 5 stars
    Mums bare mums

  24. 5 stars
    Min absolut go-to opskrift på svinekæber

  25. Annette

    Fantastisk opskrift
    Jeg tilsatte også lidt champignon og bacon i retten. Det gjorde den bestemt ikke ringere.
    Venlig hilsen
    Annette

    • Hej Annette

      Tusind tak for din dejlige besked 🙂
      Og du har helt ret, det har jeg også i min opskrift på rødvinsbraiserede svinekæber – det gover en skøn smag 🙂

      Kram Dianna

  26. Frank Christensen

    Hvor mange boullionterninger vil du bruge hvis der skal være til otte personer?

    Mvh:
    Frank

  27. Hanne Righolt

    Hold da op hvor er den lækker, selvom jeg synes, at det var lidt besværligt at ” komme af ” med senerne.
    Virkelig en anbefalelse værdig.

    • Hej Hanne

      Ej hvor dejligt at høre altså – tusind tak 🙂

      Hinderne skal du endelig lade sidde, de braiserer væk – og så hælder de samtidig kæberne flotte i formen 🙂

      Kram Dianna

      • Det lyder virkelig som en lækker ret. Kan man undlade hvedemel eller erstatte det med noget andet? Min kæreste tåler nemlig ikke gluten.

        • Hej Maja

          Tusind tak 🙂
          Du kan sagtens undlade hvedemel 🙂
          Jævn blot saucen med ekstra maizena til sidst – det kan du sagtens gøre 🙂

          Kram Dianna

  28. 5 stars
    Jeg har brugt denne opskrift af et par omgange, og alle jeg har serveret den for har bedt om den. Super god opskrift, her bliver det altid lavet med Stout. 🙂

    • Hej Tore

      Hvor gør det mig virkelig glad at høre, – tusind tak for din dejlige besked 🙂

      Og stout er nemlig rigtig god til retten:)

      Dbh Dianna

  29. Hej
    Vil man kunne lave retten dagen før man for gæster?

    • Hej Hanne

      Det kan du sagtens gøre:)
      Skulle jeg gøre det, ville jeg forberede frem til hvor fløden tilsættes, lige koge saucen op og så på køl.
      Inden servering ville jeg så tilsætte de friske grøntsager og svinekæberne på samme tid, – og så lade det simre til grøntsagerne er møre og kæberne gennemvarme:)

      Kram Dianna

      • Kan retten fryses?
        Kan man også lave den 2 dage, før gæster kommer.

        • Hej Stina

          Retten kan sagtens fryses ja – og også tilberedes 2 dage før der kommer gæster.
          Måske du får behov for at tilsætte lidt ekstra bouillon.
          Jeg vil anbefale at vente med at tilsætte grøntsagerne (gulerod og porre), vendt med det til du varmer saucen op og tilbered dem i saucen der – så sikrer du de holder sig fine i farven og med et bid.

          Kram Dianna

  30. Hejsa, måske et dumt spørgsmål men sker der noget ved at lade den stå om simre fra om formiddagen og indtil aften?

  31. Charlotte

    Hvilken øl vil du anbefale ? Jeg synes “god mørk øl” er lidt en jungle og er bange for at få en, der er for bitter.

    • Hej Charlotte

      Det er lidt en smagssag, for som du siger, nogle kan være meget bitre.
      Sidst jeg lavede det brugte jeg faktisk en lysere øl fra skovlyst, og det blev så godt.
      Prøv en brown ale, eller brug en helt almindelig lys øl:)

      Kram Dianna

  32. Vibeke Frandsen

    5 stars
    Super lækker ❤️❤️❤️

  33. 5 stars
    Jeg synes denne ret er super lækker, let at gå til og alt i alt bare en god ret både til hverdag og weekend. Tak for det!

  34. 5 stars
    Fantastisk lækker

  35. Morten Ipsen

    5 stars
    Den er fantastisk

    • Hej Morten

      Ej det var da en fantastisk besked at modtage, – tusind tak for de søde ord:)

      Rigtig dejlig dag 🙂

      Dbh Dianna

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *