Koldhævede flutes - Opskrift på koldhævede flutes med surdej

Kalljästa baguetter med surdeg och Fanø salt

Knapriga kalljästa baguetter med massor av smak från surdegen. De här baguetterna är riktigt enkla att göra när man väl har sin surdeg, och de smakar fantastiskt, – saftiga inuti och härligt knapriga utanpå.
Jes kommer från Fanø, och hans barndomsvän har grundat Fanø Salt, – därav den lilla twisten med Fanø salt 😉 Allt annat salt går förstås också bra.
De går utmärkt att frysa, – tina dem och spraya dem med lite vatten innan du värmer dem i ugnen.

Koldhævede flutes - Opskrift på koldhævede flutes med surdej
Kalljästa baguetter, perfekta till en fräsch räkcocktail, sommargrillning och sallader.

8 Kommentarer

  1. Min dej var næsten flydende, selvom jeg fulgte opskriften.

    • Hej Janni

      Det kan have noget med æltningen at gøre – det skal æltes godt og længe, så plejer dejen at samle sig.
      Men, jeg har tilføjet lidt ekstra mel i opskriften, og fif om at tilføje ekstra hvis den virker for tynd – for det kan have noget at gøre med hvor kraftig en røremaskine man har.

      Kram Dianna

  2. Brian Poulsen

    Har lige/eller er ved at bage dine surdejs flutes og undre mig over så blød dejen er
    Det er jo næsten tale om en hydrering på 100 % er det korrekt at der kun skal bruges 550 gram mel

    • Hej Brian

      Det skulle være så fint, også selvom dejen er til den bløde side – så bliver dine flutes bare endnu mere saftige og ikke tørre.
      Håber de lykkedes 🙂

      Spænd dejen godt op med lidt mel og en dejskraber 🙂

      Dbh Dianna

      Kram Dianna

  3. Per Viggo Larsen

    Hej

    Hvorfor bruger du en Biga surdej og ikke en “almindelig” surdej…?

    • Hej Per

      Rent faktisk har jeg aldrig været den store surdejs bager, – det har altid været min mand der stod for det og det var med Biga – så den fortsatte jeg med:)
      Jeg er vild med smagen den tilfører, og det at man samtidig bruger lidt gær, ja så er man bare sikker på et flot resultat hver gang 🙂
      Men har planer om at kaste mig ud i en rigtig surdej en dag:)

      De bedste hilsner
      Dianna

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *