Koldhævede flutes - Opskrift på koldhævede flutes med surdej

Cold-proved sourdough baguettes with Fanø salt

Crisp cold-proved baguettes with plenty of flavour from the sourdough starter. Once you have a starter going, these baguettes are very easy to make, and they taste wonderful, – moist inside and beautifully crisp outside.
Jes comes from Fanø, and his childhood friend founded Fanø Salt, – hence the little twist with Fanø salt 😉 Any other salt will of course work just as well.
They freeze well, – thaw them and spray them with a little water before warming them through in the oven.

Cold-proved baguettes - Recipe for cold-proved sourdough baguettes
Cold-proved baguettes, perfect with a fresh prawn cocktail, summer barbecues and salads.

8 Comments

  1. Min dej var næsten flydende, selvom jeg fulgte opskriften.

    • Hej Janni

      Det kan have noget med æltningen at gøre – det skal æltes godt og længe, så plejer dejen at samle sig.
      Men, jeg har tilføjet lidt ekstra mel i opskriften, og fif om at tilføje ekstra hvis den virker for tynd – for det kan have noget at gøre med hvor kraftig en røremaskine man har.

      Warm wishes, Dianna

  2. Brian Poulsen

    Har lige/eller er ved at bage dine surdejs flutes og undre mig over så blød dejen er
    Det er jo næsten tale om en hydrering på 100 % er det korrekt at der kun skal bruges 550 gram mel

    • Hej Brian

      Det skulle være så fint, også selvom dejen er til den bløde side – så bliver dine flutes bare endnu mere saftige og ikke tørre.
      Håber de lykkedes 🙂

      Spænd dejen godt op med lidt mel og en dejskraber 🙂

      Dbh Dianna

      Warm wishes, Dianna

  3. Per Viggo Larsen

    Hej

    Hvorfor bruger du en Biga surdej og ikke en “almindelig” surdej…?

    • Hej Per

      Rent faktisk har jeg aldrig været den store surdejs bager, – det har altid været min mand der stod for det og det var med Biga – så den fortsatte jeg med:)
      Jeg er vild med smagen den tilfører, og det at man samtidig bruger lidt gær, ja så er man bare sikker på et flot resultat hver gang 🙂
      Men har planer om at kaste mig ud i en rigtig surdej en dag:)

      De bedste hilsner
      Dianna

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *