Pasta med kylling i spicy cremet tomatsauce - Opskrift på nem pasta

Pasta med kyckling i krämig och het tomatsås

Krämig pasta med kyckling, färska tomater och mascarpone, – enkel och snabb att slänga ihop och fylld med smak.
Pastan görs med massor av färska tomater, spenat, vitlök och basilika, – vitt vin, parmesan och mascarpone, – smaker som fungerar riktigt bra tillsammans. Chilin ger en fin kontrast till den krämiga såsen, och hettan bestämmer du själv. Tillsätt chilin med eller utan kärnor, eller använd torkade chiliflakes.
Den här pastarätten är klar på drygt 35 minuter, – och den smakar helt fantastiskt.

Pasta med kyckling i krämig och het tomatsås - Recept på enkel pasta
Pasta med kyckling i krämig och het tomatsås – Recept på enkel pasta
Pasta med kyckling i krämig och het tomatsås - Recept på enkel pasta
Pasta med kyckling i krämig och het tomatsås – Recept på enkel pasta

19 Kommentarer

  1. 5 stars
    Sådan!

  2. 5 stars
    SÅ lækker!! Vores favorit weekend ret. Mums. Du er altså vores go to – garanteret velsmag hver gang. Tak for dejlige retter og stor inspiration.

  3. Vil det være malplaceret at spise en eller anden form for salat til denne ret (hvilken?) eller vil det være helt malplaceret?

    • Hej Hanne

      Nej absolut ikke 🙂
      Jeg ville servere en helt klassisk grøn salat til med Iveberg/romaine, agurk, tomat og rødløg – det bruger jeg rigtig tit når jeg spiser salat til pastaretter. Og gerne fetatern også 🙂
      Og ellers tænker jeg en panzanella eller lignende tomatsalat også vil være lækker til – men det første er nok mere frisk 🙂

      Kram Dianna

  4. 5 stars
    Virkelig lækkert

  5. 5 stars
    Jeg prøvede at lave denne pastaret for nyligt og jeg er på ingen måde vant til at lave mad, men det gik helt uden problemer, med den fine beskrivelse af opskriften.
    Pastaretten var et kæmpe hit hos resten af familien, så tusind tak for en masse lækre opskrifter, der giver motivation for at komme mere i køkkenet

    • Hej Jesper

      Ej hvor er det bare fantastisk at høre, – det er jeg virkelig glad for 🙂

      Tusind tak for din flotte anmeldelse 🙂

      Dbh Dianna

  6. Vibeke Elletoft

    Smager fantastisk, har lavet den et par gange.
    Vil spørge kan den fryses?

    • Hej Vibeke

      Hvor dejligt at høre, – tak for din besked:)

      Altså jeg har ikke selv prøvet at fryse den, men ved at pastaretter generelt godt kan fryses. Min eneste tanke er om mascarponen kan finde på at skille lidt? Fryser man mascarpone alene kan den nemlig godt skille, den kan piskes op igen, – men det kan man jo ikke gøre i en pastaret.
      Men tænker det måske er anderledes mår mascarponen varmes op, – så jeg ville prøve at gøre det:)

      De bedste hilsner
      Dianna

  7. Helle Lund

    5 stars
    Så lækker en ret den skal helt sikkert laves igen, du er en stjerne

    • Hej Helle

      Tusind tak for din besked, – hvor er det bare dejligt at høre 🙂
      Tak fordi du gav dig tid til at skrive, og rigtig dejligt dag 🙂

      De bedste hilsner
      Dianna

  8. Charlotte

    5 stars
    Virkelig god pastaret, familien var også meget tilfredse. Lavede den uden parmesan da ikke alle er vilde med detselv den kræsne teenager sagde det var lækkert. Nu må jeg prøve flere af dine opskrifter billederne frister jo

    • Hej Charlotte

      Åhhh hvor er det bare dejligt at høre, – fantastisk altså.
      Tusind tusind tak for din besked og fordi du gav dig tid til at skrive, det betyder så meget 🙂

      Rigtig dejlig dag til dig og dine 🙂

      De bedste hilsner
      Dianna

  9. Hej Dianna!
    Jeg har for nyligt fundet dig på Instagram og lavede denne ret i går, som den første af dine retter. Nøj, hvor var den god! Kan bestemt anbefales!

    • Hej Anne

      Hvor er det bare dejligt du har fundet frem til min blog, og kan finde en masse inspiration.
      Og skønt at denne pasta fald i din smag, – vi er også vilde med den 🙂

      Lad mig endelig høre hvis du har nogle ønsker til nogle retter.

      Rigtig dejlig dag 🙂

      De bedste hilsner
      Dianna

  10. Hejsa
    Min datter på 14 der gerne vil være kok en dag elsker at lave mad og bruger især dine opskrifter . Lavede denne her til os igår , mums den er lækker og så mange lækre smage .

    Tak

    • Hej Pia

      Hvor er det bare dejligt at høre at din datter er vild med at lave mad, – skønt med børn og unge i køkkenet 🙂
      Og dejligt I kan lide opskrifterne, det er jeg simpelthen så glad for at høre, – tusind tak 🙂

      Rigtig god weekend til jer.

      De bedste hilsner
      Dianna

Kommentera

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *