Varm løksuppe toppet med brødskiver og rikelig med gruyère, – det høres ikke så verst ut, eller hva?
Denne franske løksuppen har en perfekt balanse mellom det søte fra den gylne, karamelliserte løken, litt syre fra en skvett hvitvinseddik og det fete fra osten. Den smaker nydelig, og kan serveres både som forrett og hovedrett. Og vær raus med gruyèren, – suppen tåler det godt.

Hej Diana.
Så er suppen lavet her ved Æ haw ️ og selv i sommerferien er suppe lækkert. Vi glæder os til aftensmad og tak for dig og ALLE dine fantastiske opskrifter ♥️
Kan man lave suppen forinden og så varme op?
Og kan man bruge en anden ost til brødene?
Jeg tænker, at jeg vil bevæge mig ud i opskriften i næste uge. 🙂
Hej Susanne
Det tænker jeg sagtens du kan gøre:)
Blot lige varm op, og så i skålene med den:)
Du kan også sagtens bruge en anden ost, – vesterhavsost vil gøre sig super godt, men er du mere ril mozzarella så brug lidt revet mozzarella blandet med en god håndfuld parmesan – osten skal have noget smag:)
Rigtig god fornøjelse:)
Kjærlig hilsen Dianna
Hej
Er der en bestemt hvidvin du anbefaler at bruge? (:
Glæder mig til at prøve din opskrift. Den virker lige til at gå til.
Hej Lærke
Tusind tak 🙂
Jeg plejer at bruge en chardonnay, simpelthen fordi det er hvad vi oftest har stående 🙂
Kjærlig hilsen Dianna
Ofte set berømte kokke lave den og tænkte det nok var en videnskab. Tak for at gøre det nemt for mig. Jeg fik det største smækkys da manden sagde tak for mad første gang jeg lavede den. Nu er jeg på siden igen fordi den er på denne uges madplan.
Hej Dianna
Det ser lækkert ud. Værd at prøve.
Vil gerne spørge dig, hvor du har købt skålene.
Mvh
Finn
Hej Finn
Tusind tak for din besked, – hvor er de dejligt du kan lide hvad du ser 🙂
Skålene er fra Le Cruset, hvis du googler “Le Cruset minigryde”, så kommer de frem – de fåes i alverdens farver 🙂
Rigtig god fornøjelse, og dejlig dag 🙂
De bedste hilsner
Dianna