This soup is very easy to make, it looks after itself for a good part of the time, and it tastes wonderful. I’ve chosen to roast the vegetables in the oven first, which brings out a great deal of flavour. You can easily make the whole thing in a saucepan instead, – simply sauté the vegetables before adding the stock and lentils, – but do try roasting them; it really is delicious.
We top our soup with crème fraîche and roasted chickpeas, – highly recommended. Try our recipe for roasted chickpeas, – they taste great and are very easy to make.

Sikke en skøn suppe, dejlig krydret- jeg gav den gas med chiliflagerne og smagte den gudskelov til inden der skulle chilipulver i til sidst.
Jeg har aldrig prøvet sød kartoffel før – så hvad er en stor sød kartoffel? Jeg må konstatere at dem jeg købte i hvert fald var for store for jeg måtte tilsætte en del ekstra bouillon for at det blev en suppe. Jeg skal helt sikkert lave den igen og vil komme en ekstra rød peberfrugt i for den gav en fantastisk smag til suppen
Tak for en dejlig sund opskrift
Hej Jette
Hvor er det bare mega dejligt at høre – tusind tak for de søde ord 🙂
Ved du hvad, næste gang jeg er ude og handle og skal bruge sød kartoffel, så får jeg lige vejet af, så jeg kan skrive målet på.
For der er som du skriver stor forskel, køber man f.eks. øko, så er de skisma ikke særlig store.
Jeg får det opdateret 🙂
Warm wishes, Dianna
Kan man erstatte stødt koriander med andet krydderi?
Hej Susie
Hvis du ikke bryder di gom stødt koriander, så skal du blot undlade det 🙂
Men jeg vil lige sige, at det på ingen måde smager af frisk koriander, hvis det er det du tænker, – for det bryder jeg mig heller ikke om. Det giver bare en dejlig krydret smag 🙂
Warm wishes, Dianna