Opskrift på lækker cremet omelet med oksekød, svampe og ost.
Denne opskrift giver 2 omeletter, - tilbered dem på hver sin pande.
Køkken Gourministeriet
Samlet tid 20 minutterminutter
Servings 2Personer
Author Dianna
Ingredienser
5
store æg
150g
reste kød, skåret i tynde strimler, tern eller lignende
100g
champignon eller andre svampe, skåret i tynde skiver
50g
revet mozzarella
1/2
løg, finthakket
Lidt frisk timian
Lidt vand
3spskSmør
Salt og peber
Sådan gør du
Smelt en spsk smør på en pande og steg løg, champignon og kødstykker af ved middel varme, - krydr med frisk timian, salt og peber. Når det hele har taget farve hældes det på en tallerken og sættes til side.
Slå æggene ud og pisk dem godt sammen med en smule vand, - de skal piskes til æggene ikke længere danner streger når du løfter piskeriset. Tilsæt en smule salt og pisk det ind i æggemassen.
Smelt 1 spsk smør over middel varme på 2 pander (1 spsk på hver), og fordel æggemassen på panderne.
Skub straks æggemassen rund så den danner små "forhøjninger", men sørg for at der hele tiden er æggemasse på hele fladen, - gør dette på begge pander. Dette gør omeletterne ekstra cremede og luftige. Fortsæt til æggemassen har sat sig så meget at der ikke længere kan skubbes rundt uden at panderne vil blive bare et sted, - ca. 1 minuts tid.
Fordel revet mozzarella samt kød og svampeblandingen på halvdelen af æggemassen på begge omeletter, og lad det varme med et par minutter, til osten er smeltet.
Når æggemassen er tilpas tilberedt, men fortsat godt fugtig og cremet, flippes den "bare side" ind over siden med fyld.
Tag en tallerken, hold den mod panden og vend omeletten ud herpå, - gør dette med begge omeletter.
Server straks og top den evt. frisk blød timian og friskkværnet peber.