Opskrift på nem og lækker mandelbund toppet med mascarpone creme og masser af friske bær.
Ret Dessert
Køkken Dansk
Nøgleord Friske bær, Mascarpone creme, Sommer dessert, Sommer mad
Samlet tid 2 timertimer30 minutterminutter
Servings 8Personer
Author Dianna
Ingredienser
Mandelbund
200gmandler - eller hasselnødder
200g
rørsukker
3
store æg
Et nip salt
Lidt smør til formen
Mascarponecreme
200g
mascarpone
2 1/2dl
piskefløde
1citron, saften og fintrevet skal heraf
2-3spsk
flormelis
2tsk
vaniljesukker
Derudover
Blandede bær og mynte eller citronmelisse
25cm
i diameter
Evt. frysetørrede hindbær eller jordbær
Sådan gør du
Mandelbund
Blend mandlerne til en mellemfin mel, - den skal gerne have lidt struktur.
Pisk æg, sukker og en nip salt til en lys og luftig æggesnaps.
Vend de blendede nødder i æggesnapsen, - sørg for at røre det godt sammen, uden at slå luften ud af massen.
Beklæd bunden af en springform med bagepapir, og smør derefter hele formen, inkl. bagepapir med lidt smør.
Hæld dejen i formen og bank den et par gange i køkkenbordet, så lufthullerne kommer til overfladen.
Bag mandelbunden i en forvarmet ovn ved 175 grader, almindelig ovn, i ca. 30-35 min.
Lad mandelbunden køle helt af inden springformen forsigtigt åbnes, og bunden fjernes fra bagepapiret. Kagen er porøs, så gør det forsigtigt. Alternativt kan bagepapiret klippes til under kagen så dette ikke er synligt, - og kagen placeres på den tallerken den skal serveres på.
Mascarponecreme
Hæld alle ingredienserne i en skål og piske det let sammen til cremen tykner. Gør det langsomt - cremen sætter sig hurtigt.Pisk ikke for meget, så vil cremen gryne.*Citronen gør at cremen "sætter dig" hurtigere, - så pisk hellere for lidt end for meget.
Smør mandelbunden med mascarponecremen og stil tilbage på køl en lille halv time eller blot til creme sætter sig. Den kan sagtens stå på køl natten over dækket til med film.
Top kagen med friske bær og mynte eller citronmelisse og evt. et drys frysetørrede røde bær.